Bilindustrins haveri gick rakt in i hjärtat på Vimmerbys största privata arbetsgivare. För två år sedan jobbade 750 personer på Ljunghäll, framför allt med aluminiumgjutning av tunga motordelar.
– I dag är vi drygt 380, berättar personalchef Jan-Erik Johnsson. 110 tjänstemän har blivit 77.
Under ett och ett halvt år har företaget tvingats lägga tre varsel, varav de två första drabbade tjänstemän.
– Vi såg de första tendenserna i slutet av 2007, säger Jan-Erik Johnsson, som snabbt kontaktade TRRs rådgivare i Västervik, Sten Alm, innan det första varslet blev offentligt. När personalen informerades var en åtgärdsplan redan klar.
– När det skramlar till går det fort. Det behövs en insats direkt, poängterar Jan-Erik Johnsson.
TRR snabbt på plats
Sedan januari 2008 har varslen avlöst varandra. Det andra kom i oktober, det tredje i februari i år.
– Jag hade ett samtal med de fackliga organisationerna och vi var helt eniga, säger Jan-Erik Johnsson. TRR har lång erfarenhet. De har kompetens som skapar trygghet och det behövs i det läge personalen hamnade. TRR var på plats dagarna efter beskedet för ett möte med personalen där man informerade om TRR och på vilket sätt de kunde vara behjälpliga.
Enskilda samtal
Alla fick också en tid för enskilt samtal med sig hem.
– Almanackorna plockades fram redan vid första gemensamma mötet, vid sittande bord. De personliga träffarna skedde sedan utanför företaget, inne i Vimmerby.
Jan-Erik Johnsson visar en sammanställning han fått från TRRs rådgivare. Den visar att cirka 60 procent av dem som fått anställning också fått högre befattningar och högre lön.
– TRR fångade upp bollen när det var brännande aktuellt. Vi mötte stor förståelse och har hela tiden haft en bra dialog. Rådgivaren är alltid tillgänglig, ger snabba svar och återkopplar.
Ju tidigare desto bättre
Sten Alm, TRRs rådgivare med placering i Västervik, poängterar att det är en fördel att han blir involverad tidigt för att kunna planera snabba insatser.
– Så var det hos Ljunghäll, de hörde av sig ett par veckor före varslen.
Han tror att det personliga och snabba engagemanget är oerhört viktigt.
– När du blir uppsagd känner du dig också bortvald. Det är starka känslor, starka ord. Då behövs någon utomstående som håller emot det fria fallet neråt.
Text: Sven Magnusson
Foto: Johnny Franzén