Krista Andersson, fackligt ombud på ABB

Fackligt arbete vid omställning

Krista Andersson är utbildad ingenjör, har tidigare varit anställd som projektledare på ABB i Västerås och är nu fackligt ombud på heltid på samma företag. Krista har varit med om ett antal omställningar. Bland andra en omställning 2009 som gällde ABB's anställda på ABB Process Automation i Västerås. 110 personer varslades denna gång, samt även fem personer på bolagets serviceavdelning.

Krista har flera roller

Krista har även en roll som koncernförhandlare och håller ihop PTK-gruppen på ABB som består av tre personer. Förutom Krista som representerar Unionen är det även en representant för Sveriges Ingenjörer och en för Ledarna. Koncernförhandlarna får information om varsel samtidigt som de anställda eller ibland bara en timme före.

- När man varit med ett tag lär man sig att se vart vindarna blåser, säger Krista med erfaret lugn. Mycket är praxis i de här fallen och man vet direkt vad man ska göra.

Omställningsarbetet

Omställningen på ABB Process Automation berörde 700 personer totalt . Det var dåliga tider i Sverige och företaget var på väg att lägga ut verksamhet till Indien. Processen kom igång på våren 2009 och eftersom man inte kunde komma överens lokalt gick ärendet vidare till centrala förhandlingar.

Eftersom det var så många berörda hade Krista och de andra fackliga representanterna fyra möten per dag under en hel vecka med de anställda. Informationen till de anställda började med att ledningen gav företagsinformation. Sedan klev facken in och informerade och gav fakta om övertaligheten. Facken begärde även gemensam turordningskrets för hela Västerås, vilket man informerade de anställda om vad det innebär. Man informerade även om hur avtal ser ut och allt annat som tillhör processen.

- Efter det höll vi medlemsmöten de närmsta dagarna inom PTK-grupperingen, tillägger Krista. Vi gav vår syn på processen, berättade hur den skulle gå till och kallade till förhandlingar.

Viktigt med information

Till de anställda var det viktigt att få ut samma information på alla möten. När en fråga kom upp på ett möte, tog Krista med sig den till nästa. Viktigt att få fram var vad som hänt, hur ser processen ut och vilken struktur som skulle tillämpas. Det var också viktigt att förmedla att det har lagts ett varsel och när medlemsmöte ska hållas.

- Vi nämnde aldrig personer vid namn, säger Krista. Vi talade bara om hur många som skulle få gå för att inte hänga ut någon.

Denna omställning blev klar först i januari 2010. Så under hela 2009 arbetade Krista nästan uteslutande med detta. Kristas grupp försökte ta emot runt 30-40 personer vid varje möte, men ibland kom det upp till 110 personer. Av erfarenhet vet Krista att det ofta kan kännas svårt att ställa frågor så därför ville hon helst att mötena skulle bestå av så små grupper som möjligt. Under hela processen skickade man sedan regelbundet ut skriftlig information till alla berörda, oftast varje vecka, men fler eller färre gånger beroende av vad för nytt som fanns att säga.

Svårt att hantera människors oro

Den jobbigaste fasen under hela processen tycker Krista är då det är konstaterat vilka tjänster som försvinner. Det är då spekulationer och gissningar uppkommer. Innan förhandlingarna är klara kan man inte nämna några namn och många blir förstås oroliga.

Text: Anna Kregert
Bild: Privat

Fakta om ABB:

ABB har 9000 anställda i Sverige, av dem är 3000 kollektivare och 6000 tjänstemän.

Inom ABB har Unionen 2500 medlemmar totalt, varav 1200 i Västerås.

ABB-koncernen har sex koncernförhandlare i Sverige, tre på LO-sidan genom IF-metall och tre på PTK-sidan. PTK-sidan representeras av Unionen, Sveriges Ingenjörer och Ledarna.

 

Material