Att skola om sig i 60-årsåldern
För Staffan Bengtsson blev uppsägningen från jobbet som datalagringsexpert ett steg i rätt riktning. Att skola om sig i 60-årsåldern var inte alls otänkbart.
Kategori
Andra berättar
Dela

Jag var en smula nervös första dagen. Att börja plugga efter så många år är inte helt trivialt, men det gick hur bra som helst.
Staffan Bengtsson är så erfaren man kan vara när det kommer till datalagring. 1983 började han sin karriär på Hewlett Packard, HP. Företaget har genomgått flera omorganisationer och sammanslagningar genom åren.
– HP har varit en fantastisk arbetsplats, men mycket av den ursprungliga andan försvann i de nya strukturerna. Att sluta var inget jag valde själv, men samtidigt var det ganska skönt. Jag kände mig inte hemma i den nya organisationen längre.
Sökte jobb utan resultat
Våren 2018 lämnade han HP med en arbetsbefriad uppsägningstid och ett avgångspaket i ryggen. Han träffade en rådgivare på TRR och var med på några av TRRs aktiviteter.
Han var kompetent och hade ett bra cv. Men när han väl började söka jobb uteblev responsen han hade hoppats på.
– Jag förstår fortfarande inte varför och inte min rådgivare heller. Vi hade putsat på mitt cv och min Linkedin-profil och jag är välmeriterad inom mitt område. Men jag är 60 år fyllda, kanske ligger det mig i fatet, säger Staffan Bengtsson.
Passionen visade vägen
Att söka många tjänster utan att bli kallad på intervju tär på självkänslan, men samtidigt fanns passionen för bakning.
– Min kompis Birgittas linfröfrallor satte igång ett intresse för 30 år sedan. Sedan dess har jag bakat.
Klev på utbildning
Skulle han våga ta steget åt ett helt nytt håll? Efter funderande och diskuterande tog han chansen och började en ettårig bagar- och konditorutbildning.
– Jag var nervös första dagen. Att börja plugga efter så många år är inte helt trivialt, men det gick hur bra som helst. Jag fick faktiskt rätt bra betyg och fick praktikplats på Färingsö konditori, precis i närheten av där jag bor.
Trivs som bagare
I dag har han en deltidsanställning på bageriet där han gjorde praktik. Han trivs bra med en ny tillvaro som bagare.
– Det är ju en helt ny värld för mig. Jag har inga problem med tidiga morgnar, det är roligt att baka och det är socialt eftersom jag jobbar där jag bor och många är stammisar.
Matbröd är den stora passionen i hans nya arbetsliv.
- Att salta en deg är en hel vetenskap, avslutar han.
Våga! Staffans tips
- Våga! Fastna inte gamla spår, det finns massor av utbildningar även för oss som är äldre.
- Hoppa över åldern i ditt cv – jag har testat båda och det utan ålder gav bättre respons.