Ny karriär genom validering av kompetens
Ingen gymnasieexamen, men massor av yrkeserfarenhet. Så var läget för Henrik Olsson när han blev uppsagd från jobbet som restaurangchef. En validering av hans kompetens visade vägen till yrkeshögskolan.
Kategori
Andra berättar
Dela
Foto: Cattis Johnson
För Henrik Olsson har arbetet alltid handlat om att ha roligt. De 15 första åren av yrkeslivet jobbade han inom restaurang, event och nöje. Han har testat allt från att vara diskplockare till att driva egna klubbar och restauranger.
– Jag har alltid älskat det jag gör. Det blir en livsstil, och semester vet jag knappt vad det är. Jag har lärt mig otroligt mycket och de kunskaperna har jag nytta av i dag när jag tar nästa steg i min karriär, säger han.
Bakgrund i nöjesbranschen
Han växte upp i Falun, men i Stockholm lockade jobb hos en agentur för artistbokningar och dryckesvarumärken. Sedan väntade uppdrag som kvalitetssäkrare på en nattklubb i Sälen. Därefter gick flyttlasset tillbaka till Stockholm, för en tid som eventproducent och säljare mot krögare och festivaler. Det blev även en period i skivbolagsvärlden.
Efter ett antal intensiva år i nöjesvärlden var han trött och socialt dränerad.
– Jag flyttade hem till Dalarna för att ta det lite lugnare. Snart kom orken för att börja frilansa med festivaler och så hjälpte jag en vän att öppna restaurang.
Uppsagd på grund av arbetsbrist
I januari 2019 klev Henrik Olsson på rollen som barchef på ett nyöppnat hotell i Borlänge. Snart blev han restaurangchef. Verksamheten gick som tåget och han trivdes, men i mars 2020 tog allt stopp. Hotellet, som primärt var ett företagshotell, gick från 90 till 4 procents beläggning på en vecka. Pandemin slog till.
– Vi försökte parera med rabatter, take away och andra initiativ men hotellet fick stänga i slutet av året. Hela personalen på cirka 30 personer plus extrapersonal blev uppsagd på grund av arbetsbrist.
Fick stöd av TRR
Henrik hade en massa yrkeserfarenhet, men från en bransch som helt stängt ner. En väg framåt tog form när arbetsgivaren kopplade ihop honom med TRR.
– Jag hade inte ens gått klart gymnasiet. Skulle jag frilansa, extraknäcka, vad? Min rådgivare från TRR var ett bra bollplank, hon såg att jag kunde validera min kompetens för att komma in på en utbildning som ökade mina chanser att få jobb.
Min rådgivare från TRR var ett bra bollplank, hon såg att jag kunde validera min kompetens för att komma in på en utbildning som ökade mina chanser att få jobb.
Henrik Olsson
Kunde validera sin kompetens
Med hjälp av validering kunde Henrik Olsson gå en utbildning till Food and Beverage Management Executive på Yrkesakademin. För att komma in krävs minst ett års yrkeserfarenhet som ledare i restaurangbranschen och grundläggande gymnasiebehörighet.
Henrik saknade gymnasieexamen, men kunde visa att han ändå hade den kompetens som krävs för att få behörighet till utbildningen – så kallad reell kompetens.
– Det fina var att utbildningen var på 50 procent. När branschen försiktigt vaknade till liv igen kunde jag ta jobb vid sidan av studierna, säger Henrik Olsson.
Just som samhället började öppna upp slog nästa pandemivåg till.
– Mitt avgångsvederlag var slut och jag fick ingen ersättning av A-kassan på grund av att jag pluggade. Men jag hittade ännu en utbildning på Yrkesakademin, den här gången till affärsutvecklare inom besöksnäringen.
Nya möjligheter på arbetsmarknaden
Samma dag som utbildningen startade kom han in på en reservplats.
– Valideringen av min kompetens har gjort hela skillnaden. Genom den har jag fått, inte bara en yrkeshögskoleutbildning, utan två. Med bara två års studier i ryggen får jag helt andra karriärmöjligheter.