Tuff match för Stadium
Omställningar på tjänstemannasidan har varit sällsynta inom Stadium. Trots varningar genom åren har det alltid ordnat sig på något vis, därför var det svårt för många att ta beskedet på allvar. Men den här gången blev det allvar.
Kategori
Andra berättar
Dela
Våren 2018 togs kontakt med Unionen och TRR för att ta reda på vad de kunde stötta med. Någon fackklubb fanns inte, men väl arbetsplatsombud, och en arbetsgrupp bildades.
– Vi visste vart vi ville komma med organisationen, men vi var noga med att göra en riskanalys inte bara med målet i sikte utan för hela omställningsprocessen: fanns nyckelkompetens vi ville behålla, hur påverkar beskedet medarbetarna och hur förhindrar vi ryktesspridning, säger Tommy Runesson, Compensation & Benefits Manager inom HR och projektledare för omställningen.
Rätt stöd till cheferna viktigt
Stadium är nästan lika norrköpingskt som spårvagnar och Plura. Många av medarbetarna har jobbat länge i företaget och gått från butiksgolv till högre befattningar. För flera av cheferna innebar omställningen att kanske behöva säga upp sina barns fotbollstränare eller familjevänner.
– Alla chefer, oavsett om de skulle säga upp någon eller inte, fick gå TRRs workshop om krävande samtal. Situationen var tufft för cheferna. Trots det kan jag se att många av dem har vuxit något oerhört i den här processen – de har agerat modigt och moget – mycket tack vare stödet från TRR, säger Tommy Runesson.
Under hösten 2018 genomfördes omställningen och efter omorganisationen med nya tjänster och flytten till Stockholm landade det i att 25 personer sades upp på grund av arbetsbrist.
Magnus Wåhlander, chef för affärsområde Stadium, ett av tre koncept inom gruppen, poängterar vikten av att förstå att alla i organisationen berörs av uppsägningar, även de som är kvar på samma tjänst:
– Deras reaktioner hade vi inte förutsett, men de kom. Att omställningen ändå gick så bra är mycket tack vare hjärtat i företaget, Stadium-känslan. Alla verkligen kämpade på och gjorde sitt bästa.